Stres - tichý zabiják

Autor: Pavel Baričák | 5.4.2017 o 9:55 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  2189x

Jednému kamarátovi začali padať vlasy (ten povestný krúžok vzadu na hlave, tak hrozivo sa zväčšujúci), druhého kamaráta hospitalizovali. "Nevyležané zápaly, chrípky a stres," vyslovili lekári.

Kĺby a končatiny prestali fungovať. Zapálené a napuchnuté svalstvo totiž pritlačilo na nervy a tie človeka vypli. "Zastav sa!"

Ďalší kamarát, vrcholový manažér, príde napätý domov, ale namiesto aby vypol, sadne na bicykel a snaží sa ďalším fyzickým tlakom dostať zo stresu, lebo on nešliape normálne, on si to rúbe horou, hore strmákmi, až srdce kričí "zastav sa ty blb, inak tu zgegneme." Naučil takto "relaxovať" aj svoju priateľku a tú teraz vyplo. Leží. Konečne zostal doma už aj on.

Ak fyzicky pracujete, chyťte knihu. Ak pracujete hlavou, áno, choďte si napríklad zabehať, ale s mierou. Zlatá stredná cesta.

Telo je náš chrám. Stávame sa tým, čo jeme, čo robíme, ako pristupujeme k problémom a životu. Nenapínajme strunu. Hrá iba ak je dobre naladená. Keď je spľasnutá, ani keď je priveľa našpanovaná, nevylúdi pekný tón. Ba môže prasknúť...

Nebuďme blázni. Viem, o čom píšem. Som vyliečený workoholik. Roky som žil v strese. Teraz firmu skôr púšťam, akoby som mal víziu priberať ďalších ľudí a rozširovať sa. Inak, aj "pustenie" firmy a rozbehnutého biznisu je umenie. Prechod na súčasný stabilizovaný stav mi trval 5 rokov! Veď len skúste pustiť tečúci biznis a potom sa môžeme o tom podebatiť. Mojim vzorom bol kamarát, ktorý zamestnával 400 ľudí - bol a mohol byť ešte väčším boháčom, no on firmu predal, zobral psa a šiel sa túlať na mesiac do Rumunska po Karpatoch. V mojich očiach hrdina tejto doby, tak pre mňa prepotrebný ako svetlo vzoru!!! Jemu to tiež trvalo 5 rokov - od myšlienku k činu a uzavretiu celého prerodu "chcem žiť, nie prežívať, ako predretý a chorľavý pracháč".

Deň má iba 24 hodín. Čo budem robiť, keď mi vyrastú deti a ja nebudem pri tom? Jeden z mojich kamarátov mi oponoval, že má pôžičku a musí veľa robiť. A čo bude robiť, keď ochrnie? Kto ju bude splácať za neho? Vždy sa dá ubrať. Ak to nedokážete vy, spraví to za vás to, čo nepočúvate - nemoc. Zastaví vás. Už o tom píšu aj odborníci, Rus Valerij Sineľnikov - Očkovanie proti stresu Ako prekonať škodlivý účinok stresu, dokonca ako ho využiť zasa popisuje Hans Seley vo svojej kultovej knihe Stres života.

Choroba je posol. Počúvajte ju. Chce vám len dobre. Niečo robíte pre vás nedobre. Nájdite to, opravte, zmeňte. Svoj zámer podporte napríklad aj mantrou "Budem žiť pokojnejší život".
Paľko von Okolie aj seba si všímajko

 

Prednášky Hirax + hudobný doprovod Juraj Hnilica a Miško Kulich:
05.04., 18 hod, Bratislava, KD Vajnorska 
06.04., 18 hod, Nové Zamky, Dom Matice slovenskej
07.04., 10.30 - 12.30, Zvolen, Hotel Tenis Neresnická cesta 13, Kongres pre učiteľky materských škôl
13.04., 18 hod, Poprad, Dom kultúry
02.05., 18 hod, Bojnice, Meridian, Prievidzská cesta 55 (benefíčná prednáška, výťažok poputuje na podporu sociálnej rodiny)
03.05., 18 hod, Kremnica, MsKS (benefíčná prednáška)
04.05., 18 hod, Diviaky nad Nitricou, DK (benefíčná prednáška, výťažok pôjde pre lokálnu materskú škôlku)
10.05., 18 hod, Martin, zasadačka MÚ, (benefičná prednáška, výťažok pôjde pre autistické deti)
11.05., 17 hod, Trenčianske Teplice, hotel Panoráma
16.05., 18 hod, Kežmarok, Polyfunkčný dom Legenda
17.05., 18 hod, Dobšiná, DK
19.05., Banská Bystrica, Harmónia festival
20.05., Bratislava, Festival SuperFEEL
23.05., 18 hod, Galanta, Zasadačka mestského úradu, (benefíčná prednáška, výťažok pôjde pre OZ Myšlienka)
24.05., 18.30 Ivanka pri Dunaji, Inspiro Park oddychu, Nádražná 36, (benefíčná prednáška, výťažok pôjde na revitalizáciu detského parku).
10.06., Trenčín, Festival SuperFEEL
- koniec, letóóó -

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo by Plavčan nemal byť ministrom

Peter Plavčan, ktorého si vybrala SNS, mal za sebou kauzy, už keď sa stal členom vlády. Aj keď ďalšie pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

ŠPORT

Ružomberok potrápil favorita, s Evertonom prehral iba o gól

Jediný gól stretnutia strelil kapitán domácich Leighton Baines.


Už ste čítali?