Postoj chvíľu - jarná rovnodennosť

Autor: Pavel Baričák | 22.3.2017 o 11:02 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  836x

V pondelok bola jarná rovnodennosť (Svätenie jari). V našich krajoch sa vynášala Morena, bábka sa podpálila a hodila do rieky za sprievodu výsmešných pospevkov. Lužický Srbi vynášali Smjerc, bábku obliekli do vecí osoby, 

ktorá naposledy zomrela a hádzali do nej kamene. Následne ju utopili v rieke v susednej dedine. V Ukrajine zdobili Ljalju (dievča prezlečené za bohyňu jari) - zelené ratoleste, kvetinový veniec. Ona rozdávala potraviny...

Kelti na počas tohoto prvého jarného dňa (Alban Eiler) oslavovali vzťah medzi hlavnými a najzreteľnejšími existenciami okolo... obloha, zem, slnko a mesiac boli pre nich niečim výnimočným. Pôsobenie jarného dňa a následnej noci na ľudí bolo veľké, zima skončila a prišiel čas radosti a hojnosti. Zmena od tmy k svetlu ľuďom oznamuje že jar, čas znovuzrodenia nastal. Svetlo a temnota sa nachádzajú v perfektnej rovnováhe. Ale svetlo je v raste a preto slnko prináša novú energiu. Už starí Kelti maľovali vajíčka, prevažne červenou farbou, aby symbolizovali slnko, alebo aj plodnosť.
Keby tu bola Sofia, spravíme na jarnú rovnodennosť vatru, spievame a tancujeme, vzdávame vďaku Zemičke a prosíme ju o úrodu. Nie je tu, stále je v Mexiku. 
Tak som sa rozhodol na tento deň aspoň zverejniť ďalšiu pieseň od SvetloVladu a to našu prerábku Žiarislavovej nádhernej piesne Postoj chvíľu. Spieva ju Sofia, jej sestrička Danka a Ďurikes Hnilica (spieva aj vokály v Ramchate). 


Ďakujem všetkým muzikantom, ktorí sa zúčastnili na nahrávaní piesne. Okrem mojej maličkosti a spomínaných spevákov to bol aj Michal Smetanka (píšťaly), Michal Červienka (harmonika), Maňo a Tomáš Kramár (husle a kontrabas) a Robko Mikla (rytmická sekcia).

Paľko von Zemičke ďakovko

 

Koncerty RAMCHAT:

31. 03. Bratislava, British Rock Star

01. 04. Tábor - 45. pokračovanie Žižkovho vraždíciho palcátu 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?