Poďte, naučím vás ako sa "hádať!" (umenie mieru a zdravej komunikácie)

Autor: Pavel Baričák | 19.10.2016 o 10:24 | (upravené 26.10.2016 o 9:12) Karma článku: 10,20 | Prečítané:  4075x

Spor vo vzťahu (a je jedno, či s kolegom, partnerom, dieťaťom či rodičom) vždy príde. Podľa výšky psychologickej vzdelanosti, emocionálnej otvorenosti a duchovnej výšky človeku závisí, či bude komunikácia na úrovni, alebo...

...začnú miestnosťou lietať hrnce a pohlavné orgány. Ak neovládate kumštu komunikácie a umeniu konštruktívnej hádky, tu sú základní pravidlá:
- Spor riešte hneď, najneskôr ešte v teň deň. Ak sa niečo hromadí, raz vám to zlomí väz.
- Nezhodu neriešte pri stole s kamarátmi pri pive, alebo na chate, kde sú iní ľudia. Je to vaša záležitosť, nepleťte do nej iných. Preto vec komunikujte výhradne iba s osobou, s ktorou nezhoda priamo súvisí. 

- Dohodnite si čas, miesto a konkrétnu tému problému.

Neskáčte si do reči.
- Nech najprv rozpráva jeden a druhý nech mu potom zopakuje svojimi slovami, čo vlastne partner povedal. Potom nech rozpráva druhý. Ak vám na vzťahu záleží, všemožne sa budete snažiť pozrieť sa na situácia očami druhej strany. Bystrite svoje umenie počúvať.
- Nepoužívajte vulgarizmy, neurážajte, nevyberajte rodičov, rody, postavu, výzor... Hovorte vecne a zamerajte sa na vlastné pocity - hovorte "ako ste sa v danej kolízii cítili", nepleťte do toho manipuláciu (krik, plač, odúvanie sa), vydieranie, podmienkovanie, zhadzovanie, sarkazmus či inú politiku.
- Nekričte. Bude to len dôkazom, že vaše srdcia sú vzdialené (rovnako ako milenci nepotrebujú slová, lebo srdcia sú veľmi blízko). 
- Neviňte, nevyberajte minulosť - už sa stalo a neodstane sa. Berte ako ponaučenie, že vtedy ste niečo nedoriešili a tak to trvá... 
- Neutekajte od rokovacieho stola. Odchod zanecháva "prehru" a pocit bezradnosti v druhej strane. Je to taktiež iba slabošský druh manipulácie.
- Neargumentujte "som starší, múdrejší, silnejší, vplyvnejší atď". Ste si rovní. Z ľudského hľadiska dokonca aj s deťmi.
- Komunikáciu ukončite, až sa "vyhádate do posledného slova".
- Obe strany nech navrhnú "ako by to malo byť", "ako to bude prebiehať nabudúce". 
- Uzavrite novú dohodu. Nech je vašim heslo "Úcta, rešpekt, podpora". Nech však nikto neuzatvára novú dohodu, ak by ju necítil. Tu sa jedná o umenie, že každý by mal v niečom ubrať a spoločne sa stretnúť.
- Podajte si ruku, objímte sa, pobozkajte, pomilujte sa (odporúčam iba pri partnerských vzťahoch :-)).

- Ak partner nie je ochotný komunikovať za nových, hore uvedených bodov, problém neriešte na vlastnú päsť (bez "protivníka") s okolím, kamarátmi, rodičmi atď, ale vyzvite ho na otvorený dialóg s odborníkom (psychológ, mediátor, manželská poradňa...).

- Ak to odmietne, až potom vyhľadajte odborníka sami. Prípadne čítajte knihy, ktoré napísali odborníci. Ja odporúčam tituly 5 dní, ktoré zmenia vášho partnera - Kevin Leman, Hranice a manželstve - titul skôr určený pre veriacich, autori hojne citujú Bibliu, Tajomstvo vzťahov od Miguela Ruiza, alebo nádherná kniha o vzťahoch od Osha - Láska, svoboda, samota. Nám z manželkou veľmi pomohla kniha 5 jazykov lásky od Gary Chapmanna. Ale túto knihu musia čítať obaja a spoločne sa potom porozprávať, kto má aký kanál lásky - akým vysiela a ktorým cíti prijímať.
Paľko von (Ne)hádajko

 

Prednášky Hirax + hudobný doprovod Juraj Hnilica a Miško Kulich:
26. 10., 18.30, Šaľa, DK
27. 10., 18 hod, Banská Štiavnica, DK
24. 11., 18 hod, Martin, Kino Moskva, Veľký martinský krst knihy "Vždy pripravený! (Socializmus, heavy metal a čučo)"
30. 11., 18 hod, Sereď, DK
01. 12., 18 hod, Bratislava, Stredisko kultúry Vajnorská
07. 12., 18 hod, Humenné, DK,      
08. 12., 18 hod, Bardejov, ZUŠ M.Vileca
14. 12., 18 hod, Bánovce nad Bebravou, DK
15. 12., 18 hod, Púchov, Dom kultúry

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?