Dieťa nie je hračka, ani tovar, ale budúcnosť národa (referendum 7. 2.)

Autor: Pavel Baričák | 28.1.2015 o 10:30 | (upravené 29.1.2015 o 10:05) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  6799x

Nie sme pripravení prijať v zamestnaní kolegu, ktorý by otvorene vyhlásil, že je homosexuál. Naša spoločnosť nie je pripravená mať za premiérku ženu, ktorá by priznala, že je na ženy. Naša spoločnosť jednoducho nie je pripravená, lebo tieto tabuizované témy sa otvorili obrazne povedané prednedávnom. Svoju neodmysliteľnú rolu tu hrá aj silne zakorenené kresťanstvo, ktoré síce o láske veľa hovorí, ale mnohokrát koná z postavenia nadradenosti a "neomylnosti" proti samotnej Láske.

"Na otázku, či majú deti vychovávať rodičia rovnakého pohlavia, by som odpovedal, že nie som a priori proti. Je to ale forma výchovy, ktorá je nová, historicky neoverená a pri jej aplikácii by som navrhoval postupovať skôr opatrne. Pripodobnil by som to k aplikácii striedavej výchovy detí po rozvode rodičov. Je to z hľadiska aplikácie tiež určitý experiment. Aj striedavá výchova v určitých prípadoch funguje bezchybne, ale v iných prináša deťom viac komplikácií než prospechu." Tak mi odvetil môj kamarát, Emil Bulla, psychológ s renomovanou praxou.

Cítim to rovnako. Preto hovorím, Slováci, nebuďme unáhlení. Neexperimentujme s jedným najväčším národným bohatstvom, ktorým naše deti bezpochyby sú. Ak by sa ma dnes spýtali, ako sme mali ako národ postupovať po roku 1989, odvetil by som jednoznačne: Nedajme si zobrať naše dobré veci! Vyčkajme, nebuďme hŕŕ do všetkého. Lebo kapitál zvalcuje aj posledné naše morálne hodnoty, ktoré máme. Neklamme sa, socializmus naučil ľudí kradnúť, lenivosti, ľahostajnosti v rozhodovaní sa, preberaní zodpovednosti za svoje činy, stádovitosti a duchovnej slabosti.

A kapitalizmus akoby nás dorážal. Rozbíja v nás národnú identitu, hrdosť, ponížil morálne hodnoty jedinca, a tým pádom posunul rodinu smerom dolu. V tichosti šikovnej šelmy prízvukuje konzum, ktorý rodí v ľuďoch ľahostajnosť, otupenosť, chorý hlad po materiálnom. Terajšia bagandža peňazí si nás cieľavedome predpieka. Sme otupení, prestávame sa nad vecami hlbšie zamýšľať a do takto malátnej masy do nás sejú slogany. Áno, kapitalizmus naučil ľudí rozmýšľať v sloganoch. Jedným z nich je v tejto téme: "Nech radšej deti vychovávajú dvaja láskyplní homosexuáli, ako by mali mladé duše vyrastať v detských domovoch, či v područí rodičov alkoholikov." Toto a podobné heslá vznikajú na základe zlomku heterosexuálnych rodín, ktoré nezvládli výchovu detí.

Ľudia, a prečo si tak veľa všímate rozbité rodiny, kde chýba jeden z rodičov, niekto z dvojice je agresívny pijan, nervák, agresor, úchylák, prípadne robí šoféra kamiónu, či vychovávateľku v Rakúsku a deti vidia častejšie vianočný stromček, než daného rodiča? Mal som čo robiť, aby sa mi takáto rodina vyjavila z môjho okolia. Neuveríte, ale moji susedia, kamaráti či moji najbližší rodinní príslušníci majú fungujúce rodiny. Oklamali vás, uvedomujete si to? Výkričník ste dali nad malé percento nefungujúcich rodín a drvivú masu, ktorá výchovu zvláda, prehliadate. Zaostrite svoj mikroskop do stredu, nerozprávajte o škvrne na okraji, keď v strede je bijúci zdravý organizmus. Ak budete neustále zdôrazňovať údel deti, ktorým životy zničili "tradičné" rodiny, posielate energiu práve takejto nepeknej budúcnosti.

Stále máme právo rozhodovania! Pokojne môžeme povedať "nie, počkáme. Vyčkáme dve desaťročia, kým sa zjavia prví dospelí jedinci a odborníci vyhodnotia dopad výchovy homosexuálne orientovaných manželov, a potom sa rozhodneme. Teraz ďakujeme, nie."

Dovtedy sa zamerajme na problémy, ktoré nemáme zďaleka vyriešené. Systém fungovania detských domovov, alkoholizmus a násilie v rodinách, chorý, zdĺhavý a priam ponižujúci proces adopcie detí. Chráňme a očisťujme tradičnú rodinu osvetou, informovanosťou či školami. Dobrý kráľ by nakázal vysielať vo verejnoprávnych médiách spoty, kde by sa do podvedomia národa ukladali pozitívne slogany. Pár ich teraz vymyslím z brucha:

Každá bitka dieťaťa je vaša osobná prehra.
Míňajte na deti svoj čas, nie peniaze.
Špak patrí do popolníka, nie na kožu dieťaťa. A ty patríš za mreže.

Homosexuáli sú tiež na vážkach, či by výchova v takom zväzku bola v poriadku. Nevymýšľajme teda nástroj, kým sa spoločnosť neuprace v základnom rešpektovaní sa, zamerajme sa na roztopenie homofóbneho pohľadu spoločnosti.

Kým "vyspelá Európa" opäť poskytne kožuch na experimentovanie, my rodičia, starí rodičia, učitelia, vychovávatelia v škôlkach, svoje deti milujme. Snažme sa im dávať bezpodmienečnú lásku, ale im aj určujme hranice, nech do sveta nevypúšťame rozmaznané a oslabené bytosti, ktoré si budú namýšľať, že celý svet je tu pre nich, má im slúžiť, a ani za toho nebudú vnímať potreby iných.   Učme deti k láske, nie k nenávisti, nech sa bolesť neopakuje. Učme ich tolerantnosti našou tolerantnosťou. Učme ich preberať zodpovednosť za svoje rozhodnutia a činy. Ukazujme im našimi postojmi byť zdravo sebavedomými, rozumnými, zaujať harmonický postoj v každej krízovej situácii.

Ďakujme, prosme, ospravedlňujme sa, priznávajme si chyby, diskutujme, prežívajme bez extrémnych emocionálnych výkyvov (násilie, krik, plač, vydieranie, opustenie sa atď) vlastné skúsenosti. Otvárajme sa do lásky, porozumenia, súcitu, lebo ak to nebudeme robiť my ako dospelí, nepreberú to od nás ani deti. Musia to vidieť, sú múdre. Aj svetoznámy odborník na výchovu detí Kevin Leman tvrdí, že hodnoty sa na deti viac prenášajú, ako vyučujú. Tak sa v nich vytvarujú postoje, správanie a charakter. Práve toto sú tri základné kamene, ktoré si dieťa vybuduje v rodine a bude na nich stavať celý život.  

Hrajme sa s deťmi, venujme im čas a pozornosť, vysvetľujme im, učme ich, ako to na tomto svete funguje. Sú nekonečne zvedavé, prahnú spoznať fungovanie vecí na planéte Zem. Lebo toto je láska, nielen objímanie a pusa pri odchode z domu. Buďme ľuďmi a aj z nich sa stanú ľudia. Začať teda musíme každý od seba. Jedine tak sa môže očistiť a pozdvihnúť spoločnosť. Kým budeme čakať na výsledky experimentu ohľadne výchovy detí nehetero-pármi, opravujme sa a zamerajme sa na záplaty v chybných mechanizmoch spoločnosti. Preto pri druhej otázke referenda poviem zatiaľ svoje áno. Nesúhlasím pre dobro detí a spoločnosti aby v tomto čase homosexuálne páry mali možnosť osvojovať si a vychovávať deti.

Nech svet speje k láske, Hirax

 


Prednášky Hiraxa zo Šlabikárov šťastia:  

29. 1. 2015 (štvrtok), 17.37, Žilina, Hotel Holiday Inn, Uhoľná 1, miestnosť Vision.

4. 2. 2015 (streda), 17.03, Hlohovec, Kino Úsmev, M. R. Štefánika 3. Hosť: poetka Maya Bednárik Tarabová

11. 2. 2015 (streda), 17.07, Myjava, Výstavná sála (II. posch.) kultúrneho domu Samka Dudíka, ul. Partizánska 290/17.

12. 2. 2015 (štvrtok), 17.07, Stará Turá, Dom kultúry Javorina, M. R. Štefánika 378.

17. 2. 2015 (utorok), 15.37, Banská Bystrica, Mestská väznica

17. 2. 2015 (utorok), 18.07, Banská Bystrica, Kinoklub, Budova Múzea SNP.

24. 2. 2015 (utorok), 18.58, Bratislava, Cvernovka, Connect Coworking, Páričkova 18, 3. poschodie, 821 08 Bratislava. Hosť: poet Ján Marton

25. 2. 2015 (streda), 17.17, Prievidza, Dom kultúry, F. Madvu 11, Prievidza. Hosť: poet Ján Marton

4. 3. 2015 (streda), Trenčín, Dom Armády.

5. 3. 2015 (štvrtok), Nové mesto nad Váhom, Mestské kultúrne stredisko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?