Od zámeru k myšlienke: „Na čo myslíte, to násobíte“ (2.časť)

Autor: Pavel Baričák | 11.12.2014 o 9:46 | Karma článku: 9,37 | Prečítané:  3734x

Jeden príbeh zo života. „Vždy som si myslela, že keď budem k ľuďom dobrá a milá, budú aj ostatní milí a dobrí. V tomto duchu som začala pracovať ako vedúca predajne v jednom obchode, kde boli štyri zabehnuté predavačky. Veľmi rýchlo som zistila, že sú rozdelené do dvoch nepriateľských táborov – jedna zmena proti druhej. Pričom tá zmena, ktorá práve nebola v robote, bola vždy tá zlá: neupratali dobre, nevyložili tovar. Deň sa skrátka začínal hľadaním chýb, ktoré po sebe zanechala druhá zmena, v štýle ‚my to všetko musíme opraviť‘. Osobné rozhovory s každou zvlášť nepomáhali, to som zistila hneď. Nakoniec bola každá jedna chudinka, čo robí úplne všetko sama, a všetky ostatné, ešte aj kolegyne z tej istej zmeny, sú lenivé.

Skúsila som teda pracovné porady, na ktorých každá jedna mohla povedať, čo ju hnevá a čo teší. A to bol pre mňa ďalší šok: zoči-voči boli všetky štyri veľké kamarátky a ani jednu vôbec nič netrápilo! Dokonca sa oslovovali medzi sebou Cicka alebo Babuľka. To ma teda úplne dorazilo.
Vyskúšala som preto niečo iné. Urobila som pozitívnu nástenku s ich fotkami. Na každú jednu som napísala štyri vety, čo robia najlepšie, v čom vynikajú a v čom sú skvelé. Okrem toho som tam veľkými písmenami napísala: Každá z nás je výnimočná! 
Výsledok? Dve to pochopili a začali sa ešte zlepšovať. Ďalšia to vzala tak, že už všetko vie (paradoxne tá, ktorá tam bola najkratšie) a môže ostatným rozkazovať, a tej poslednej sa to nepáčilo vôbec. Vraj zavádzam novoty, na ktoré ona nie je zvyknutá. Summa summarum, posledné dve spomenuté som prepustila a začala som hľadať nové predavačky. Zbierali sa životopisy, posielali sa manažérom.
Vybrali nám dve nové mladé posily. Jedna to po troch mesiacoch vzdala, druhá mala strach zo zákazníkov... 
Každý deň cestou do práce aj z práce, veľakrát aj počas dňa, som myslela na to, akú predavačku chcem. Aby bola milá a usmiata, nebála sa prejaviť, mala chuť obsluhovať a umenie predávať aby mala zakódované v krvi. Nech ju práca baví a teší sa z nej, aby sem chodila s radosťou.
Asi po týždni sa vo dverách skladu zjavilo niečo neuveriteľné – milé, usmiate slnko. Veselé, s chuťou pracovať a s optimizmom na rozdávanie. Pozerala som na ňu ako puk. Jasné, že ju na pohovore vybrali a keď nastúpila, nestačila som sa čudovať. Predávala, akoby tu bola roky. Aj keď ešte nepoznala tovar, vôbec sa nebála, že ju v predajni niekto osloví a ona nebude vedieť odpovedať. Hneď volala na kolegyňu a prosila ju o radu. Na pokladnici blokovala od prvej chvíle, akoby to robila odjakživa, a pritom to bolo jej prvé zamestnanie. Behala medzi zákazníkmi a usmievala sa. Tešila sa ešte aj z toho, že má na obed vysmážaný karfiol! Navyše vyzerala ako topmodelka.
Spýtala som sa jej, čo si myslí o tom, že som si ju vysnívala. A ona: ‚Veď to je jasné. Aj ja tak fungujem, že si niečo vysnívam, myslím na to, čo chcem, a potom to príde.‘“
Je skutočne len na vás, akú realitu budete žiť. Zhmotní sa podľa toho, akú budúcnosť si predstavujete, na čo myslíte. Máte jasno v tom, po čom vlastne túžite? Žiadate vaše duchovné autority o vyplnenie vašich túžob? Keby sa vaše sny hneď a zaraz vyplnili, neublížili by ste nimi iným bytostiam? Aj keď sme všetci slobodné bytosti s neobmedzeným duchom a s neskutočnou silou, je veľmi dobré vedome kontrolovať svoje myšlienky. Áno, sme všetkého schopní, uverte tomu. Ale zároveň aj pamätajte, že tu nie ste sami. Dávajte preto pozor na to, čo hovoríte, aké slová používate. Začnite ich voliť vedome a myslieť čo najviac pozitívne. Kontrola zmýšľania a emócií je potrebná, inak by sme vzhľadom na neustály prúd nových vibrácií neprežili. Tak dobre, prežili, ale neustále uväznení v starom svete bolesti a dlhých inkarnácií. Prečo sa však nestať slobodným, keď sa teraz otvorili nové možnosti a všetko ide ľahšie?
V predošlom diele Šlabikára som nenapísal varovanie, aby ste nikdy nešli cestou škodenia inej duši alebo hocijakej inej živej forme. Nezabudnite, že všetko navôkol nás je živé. Neklamte sa, že skaly či rieky sa to netýka. Sú to nádherné entity Zeme s vlastnou vnímavou dušou. Niekto si možno pomyslí: „Prečo ma tento plešatý idiot poučuje?! Veď je predsa jasné, že sa nemá nikomu priať nič zlé?!“ Nuž, keď mi to pri písaní napadlo, malo to tu byť. Navyše, všetkým to nemusí byť jasné, lebo každý z nás bol vychovaný inak. Okrem toho, komukoľvek z nás, ktorí máme toto pravidlo „pod kožou“, môže prísť do cesty skúška, čo preverí našu schopnosť nereagovať na zlé zlým, teda neublížiť svojim blížnym.
Niekto vám môže napríklad „ukradnúť“ podnikateľský zámer a vy sa zrazu prichytíte, ako mu želáte, aby jeho firma skrachovala. Od príchodu kapitalizmu na Slovensko v našej krajine zavládlo: Otvoril Ďuro, otvorí aj truľo. Ak teda napríklad vlastníte kaviarničku a vaša najlepšia čašníčka Andrea od vás ušla aj s vaším know-how a otvorila si oproti na ulici svoju vlastnú kaviareň, neprajte jej krach. Čím viac budete pozerať cez cestu na jej podnik, rozprávať okoliu, ako vás okradla, aká je to bezcharakterná mrcha, a odhovárať blízkych, nech tam v nijakom prípade nechodia, tým viac ju budete podporovať. Nezabudnite: Na čo myslíte, tam posielate svoju energiu. Svojimi myšlienkami vyživujete, násobíte a posilňujete všetko, čo si predstavujete. Vaším zámerom síce bude „uškodiť“, ale stane sa opak. Pomôžete jej, lebo ju budete nevedomky posilňovať.
Správna modlitba v takejto situácii by teda vyzerala asi takto: „Prosím, aby sa mi začalo ešte viac dariť. Nech mi prídu na myseľ nápady, ktoré prilákajú nových zákazníkov a tí svojou spokojnosťou privedú ďalších. A Andrea? Pre niečo sa to stalo. Ďakujem jej za lekciu a motiváciu neustále sa zlepšovať.“ Ak prekonáte prvotný šok a vydržíte nehundrať, nenadávať či, nedajbože, nepreklínať, možno si po roku uvedomíte, že ste za posledné mesiace vynovili celú prevádzku,
vymaľovali ju veselšími farbami, zavesili hravejšie obrazy. A že aj literárne a hudobné večery, ktoré ste začali organizovať, sa ľuďom páčia. Tržba šla napriek „kríze“ hore a vám sa darí, hoci Andrea nezbankrotovala.
Nie je veľký kumšt zakázať si sledovať konkurenciu či nerozprávať o „nepriateľoch“. Umením je začať vnímať neprajníkov s pochopením a posielať im lásku. Vy neviete, ako sa posielajú Strely lásky? Upokojíte sa, svoju myseľ sústredíte na akumuláciu lásky napríklad tým, že si predstavíte v duchu žeravú, láskou naplnenú guľu. Čím viac na ňu myslíte, tým viac narastá. Ak nepodvádzate, celých vás naplní viac ako príjemný pocit, možno prídu aj zimomriavky. Keď je balík lásky nachystaný, privoláte si v mysli svojho „nepriateľa“ a pošlete mu Strelu lásky. Robte tak raz denne po celý mesiac a uvidíte, že sa začnú diať zázraky. Služba tým, ktorí vám dávajú, je prirodzená reakcia človeka. Služba nepriateľovi je najväčšia zásluha, obrovský samorast (jéj, vymyslel som nový význam pre slovo samorast, teším sa).
Už to bude skoro desať rokov, čo vlastním internetový obchod pre mladých (s oblečením, topánkami, cédečkami, knihami atď.). Na začiatku som bol na Slovensku skoro jediný s podobným sortimentom. Teraz sa nemálo mojich priateľov živí podobne, jednoducho som ich „inšpiroval“. Nie, nemám patent na jediný e-shop na Slovensku s hudobnými či nehudobnými motívmi, ale určitý čas mi trvalo, kým som sa naučil neprispôsobovať sa „podlezeným“ cenám, nenakúkať stále konkurencii pod pokrievku, čo nové objavila, či netrápiť sa, ako mi teraz padnú obraty. Nakoniec som zostal sám sebou, vymýšľam si svoje, snažím sa byť iný. Keď moje poštovné vyjde aj s réžiou firmy v porovnaní s konkurenciou ako najdrahšie, netrápim sa, zostávam na trhu s najdrahším poštovným. Riadim sa heslom: Kto chce, ten si to kúpi u mňa. 
Vesmír je nesmierne bohatý. Všetci môžeme byť bohatí, verte mi. Len si predstavte, aký potenciál má naša planéta. Keby ste pred päťsto rokmi niekomu povedali, že Zem dokáže uživiť osem miliárd ľudí, nik by vám neveril. O chvíľu sa skončí éra ropy, slobodné ľudstvo sa dostane k voľným energiám, bude tu radosť žiť aj desiatim miliardám ľudí. Chce to len pustiť si do duše slnko.
Nežiadajme teda od vesmíru nič, čím by sme vedome uškodili inému. Hoci to aj funguje a je bezpredmetné, či to nazveme čiernou mágiou, neprajníctvom či vúdú. Keď budete vytvárať svoj nový zámer, vždy sa snažte, aby boli vaše prosby čisté, úprimné a prajné pre všetky strany. Áno, ja viem, že aj človek, ktorému ukradli firmu a želá si, aby „zlodej“ skrachoval a jemu sa na jeho troskách začalo opäť dariť, vyslovuje svoje prianie „úprimne“. Lenže tieto želania majú negatívnu podstatu. Nie je to konanie na láskyplnom základe. Uvedomte si, že spomínaný „zlodej“ nie je v skutočnosti zlodej, ale učiteľ, ktorého ste si sami pritiahli do cesty, aby vás niečo naučil. Čo? Na to si odpovedzte sami, už predsa dávno viete, že život je hra, nádherná osemsmerovka, ktorá sa oplatí lúštiť.
Ten, kto je k sebe úprimný, veľmi rýchlo si sám v sebe odpovie, či sa to, čo sa chystá urobiť, niekoho bolestne dotkne alebo nie. Konajte s čo najčistejšími úmyslami, proste svojich ochrancov, nech vám dodajú sily vedome neuškodiť. Majte na pamäti, že všetko sa vám raz vráti, takže si predstavte, že vlna útoku, ktorá sa zdvihne, ide proti vám. Precíťte, ako bolí. Možno vás to donúti upustiť od vášho zámeru pomstiť sa, uškodiť.
Prajte si, nech je celý svet spokojný a ľudstvo šťastné. V každej situácii, ktorá vám nedá spať, si želajte, aby sa vyvinula pre všetkých zúčastnených dobre, pričom počítajte so všetkými variantmi jej vývoja. Napríklad i s tým, že skončíte vo väzení. Ak sa tak stane, nikdy neprestaňte veriť, že ste tam v mene svojho šťastia skončiť mali. Keď opustíte steny neslobody, naplnení skúsenosťami, čo ste tam mali zažiť a prijať za pravdy, pochopíte, že to, čo vyžarujete, zachraňuje iných. Samozrejme za predpokladu, že všetko premeníte na pochopenie a múdrosť.
Prestaňte pochybovať, či máte právo na lásku, bohatstvo či úspech. Ak s tým prestanete, všetko vstúpi do vášho života samo. Všetko navôkol vás je totiž iba odrazom sebaúcty, teda vnútorného naladenia a prístupu k veci. Poznanie a technológia je vám práve ponúkaná, všetko ostatné nech človek samotný vykoná s hravosťou sám.
Anjeli nech sú s vami pri všetkom dobrom, čo zamýšľate.
 

Nech svet speje k láske, Hirax


Knižne vyšlo v druhom diely Šlabikára šťastia: Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena


Prednášky Hiraxa zo Šlabikárov šťastia:  

11. 12. 2014 (štvrtok), 16.15, Považská Bystrica – kaviareň Swim club, budova Krytej plavárne, ul. Športovcov. 

16. 12. 2014  (utorok), 15.30, Ústav na výkon trestu odňatia slobody a ústav na výkon väzby (po starom väzenie) Ilava

16. 12. 2014 (utorok), 18.08. Divadlo Púchov, Veľká sála, Hoenningovo námestie 2002.

18. 12. 2014 (štvrtok), 18.28. Námestovo, K&F Klub.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?