Vnútorným dialógom k osobnému šťastiu

Autor: Pavel Baričák | 4.12.2014 o 9:50 | Karma článku: 9,02 | Prečítané:  3192x

Zmeniť môžete len to, čo si všimnete a uvedomíte. Veľmi veľa ľudí sa ešte neprebralo z matrixovskej kómy a ani sa tak rýchlo nezobudia, lebo ešte neprišiel ich čas. My sa však zamerajme na seba, všetko sa totiž začína v nás. Čo teda robiť, aby sme nejaký problém vyriešili? Prvoradé je spozorovať, že sa niečo „nekalé“ deje: rýchlo strácate vnútorný pokoj či veselosť, máte ustavičné spory s otcom, neustále sa vám vracajú zápaly ďasien? Rozprávate, ale ľudia vás „nepočujú“, márne túžite po potomstve, nemôžete preraziť so svojimi nápadmi alebo obchodnými návrhmi? Trápia vás vaši kolegovia, spolupracovníci, nadriadení či rodina viac, ako je vám prípustné? Vaša mzda nespĺňa vaše predstavy?

Môžete do toho zahrnúť všetko, nielen choroby, lebo tie prichádzajú ako posledné. Po tom, čo ste isté skutočnosti prehliadali dlhšie, ako bolo telo schopné uniesť. Veselo-neveselý príklad z každodenného Matrixu. Preklikali ste sa na nejakú novú internetovú stránku, chcete sa rýchlo zaregistrovať.
– Zadajte používateľské meno!
– logik222.
– Zadajte heslo!
– jablko.
– Ľutujem, heslo musí obsahovať minimálne osem znakov!
– červenéjablko.
– Ľutujem, heslo musí obsahovať minimálne jednu číslicu!
– 1červenéjablko.
– Ľutujem, heslo musí obsahovať minimálne jedno veľké písmeno!
– 1VY.E.ANÉčervené jablko.
– Ľutujem, heslo nemôže obsahovať po sebe idúce veľké písmená!
– 1Vy.e.anéČervenéJablkoAstrčSiHo!
– Ľutujem, heslo nemôže obsahovať diakritické znaky!
– 1Vy.e.aneZhniteCerveneJablkoAzdochniAkAniTotoNeprijmes.
– Ľutujem, toto heslo je už obsadené!
Čo myslíte, prežil to dotyčný alebo ho rozpučilo od jedu? Dúfajme že nie, ale jedno je jasné: s narastajúcim hnevom nič nerobil. Pravdepodobne si ani nevšimol, že sa jeho vnútorný stav mení. Nebol bdelý! 
Uveďme si opačný príklad, keď si dotyčný človek vďaka začatému vnútornému dialógu všimne, že sa s jeho dobrým rozpoložením niečo deje:
„Hmm, začínam byť akýsi podráždený, vytráca sa zo mňa pokoj, ktorým som bol ešte pred hodinou naplnený.“
„Áno, je to tak.“
„Prečo?“
„Lebo ma čaká schôdza so šéfom.“
„Bojím sa?“
„Áno, bojím sa.“
„Ako veľmi sa bojím?“
„Tak na sedemdesiat percent.“
„Prečo sa vlastne bojím?“
„Lebo sme ako oddelenie nesplnili očakávaný mesačný obrat, šéf bude zasa zúriť.“
„Je to mojou vinou? Spravil som všetko pre to, aby bola tržba čo najlepšia?“
„Áno, snažil som sa, viac som urobiť nemohol.“
„Takže je to jeho problém.“
„Na koľko sa teraz bojím?“
„Na tridsať percent... niečo tam stále ešte zostáva. Čoho sa ešte obávam?“
„Že ma vyrazí!“
„Čo sa stane, keď ma vyrazí a prídem o zamestnanie?“
„Nebudem stíhať splácať mesačný matrixovský ‚komfort‘: nájom za byt, inkaso, hypotéku, mobil, internet, pôžičku na sedačku, šetrenie na dovolenku, jedlo, posedenie pri vínku, občasné obedy, koníčky, darčeky najbližším.“
„Myslíš si, že si chudák a novú prácu si nenájdeš?“
„V nijakom prípade! Som silný, šikovný, múdry, robotu si nájdem raz-dva!“
„Aj napriek tomu, že je ‚kríza‘?“
„Aj napriek tomu!“
„Koľko percent strachu je v tebe teraz?“
„Obavy zmizli. Pôjdem na tú schôdzu naplnený pokojom. Budem sa pozorovať, čo sa počas možného šéfovho hnevu so mnou bude diať a dám si záležať na tom, aby sa môj pokoj nevytratil. Toto je moje želanie, a tak sa aj stane!“
Ak sa začnete cibriť v pozorovaní toho, čo sa vo vás odohráva, potom vám neujde narastanie strachu či hnevu, vďaka čomu dokážete výbuch vulkánu včas zastaviť. Platí to pre krátkodobé záležitosti, s ktorými bežne zápasíme aj viackrát do dňa, ako aj pre dlhodobé problémy trvajúce roky či „iba“ mesiace. Stačí ich spozorovať, analyzovať, hľadať spojitosti, anulovať ich a zastaviť tak únik energie. Preto ezoterici tvrdia, že čas je ilúzia a vlastne neexistuje – keď nájdete príčinu, je jedno, či k zlomovej udalosti došlo včera, prvý týždeň po vašom narodení alebo desaťtisíce rokov dozadu. Ak pochopíte, že v ten „osudový“ moment vám nik neublížil, ale všetko sa dialo na základe určitých zákonitostí, súvislostí či vtedajších okolností, môžete napríklad pocit krivdy negovať a nahradiť ho pochopením a prijatím. Keď tak urobíte, zbavíte sa následkov pretrvávajúcich dodnes. Čím, samozrejme ovplyvníte aj budúcnosť. Vy či vaše deti už nemusíte niesť kríž so znamením „krivdy“, lebo príčinu rozpustíte. Nepotláčajte teda svoje tiene prebývajúce vo vás. Naopak, snažte sa ich vyvolať na svetlo sveta, rozprávať sa s nimi, rozlúštiť ich. Dnes pochopíte (prijmete) minulosť, čím ovplyvníte budúcnosť. Keď si uvedomíte skutočnosť, že čas nehrá rolu, hravo sa môžete prechádzať stáročiami.
Áno, v žiadnom prípade svoje nepokojné myšlienky a úzkostlivé pocity neodháňajte, nesnažte sa ich vymedziť do temných oblastí vašej duše. Potlačený nepokoj vašu náladu nezmení, naopak, usadí sa vo vašom podvedomí, odkiaľ na vás bude potajne pôsobiť. Ani si to nevšimnete a o to to bude zákernejšie. Nechajte starosti, nepríjemnosti a „nešťastia“ vyvrieť na povrch, aby ste ich mohli spoznať, analyzovať a nechať rozplynúť. Len tak vás navždy opustia a oslobodíte sa od nich. Máte právo slobodne a otvorene prejavovať svoje pravé pocity!
Stále ste smutní, lebo vám v nemocnici oznámili nedobrú správu? Buď si postavte osobný múr nárekov, alebo zasaďte strom. Či bude z príbehu dráma alebo veselohra, je iba vo vašich rukách.
„Zistili mi vred na dvanástniku. Čo je jeho príčinou?“
„Dvanástnik je trávenie... čosi neviem stráviť... Áno, neustále sa niečím zožieram!“
„Prečo?“
„Lebo som narodená v znamení Panny. Som perfekcionistka, chcem byť vždy najlepšia a všetko musí byť tip-top.“ 
„Je to len tým?“
„Znamenie zverokruhu to len násobí, ale prvotná príčina bude tkvieť niekde inde.“
„Bojíš sa neúspechu?“
„Áno, bojím! Priam sa ho desím!!!“
„Prečo si potrebuješ stále niečo dokazovať?“
„Lebo je vo mne strach z odmietnutia, pohŕdania, zo zosmiešnenia.“
„Odkiaľ to pramení?“
„Z detstva... Nemala som otca a bála som sa, že ostatní mnou budú preto pohŕdať.“
„A nebude to tým, že si ako mladé dievča čakala pochvalu, ale nikdy sa ti jej nedostalo, a tak si sa začala báť odmietnutia?“
„Áno, presne tak! Veľmi som sa snažila, aby som mamu odbremenila, ale málokedy ma pochválila.“
„Čo s tým teraz spravíš?“
„Stanem sa väčšou pohoďáčkou, nebudem sa snažiť byť vždy prvá. Život predsa nie je o tom, veď všetci to vravia.“
„Čo tvoje vzťahy s ostatnými ľuďmi?“
„Neznášam u nich pokrytectvo a faloš.“
„Myslíš si, že ich zmeníš?“
„Určite nie.“
„Takže čo teda?“
„Naučím sa svet a ľudí prijímať takých, akí sú.“
Presne tak. Ľudia, ktorí sa majú radi a vážia si samých seba aj okolitý svet, vredy nemajú. Prijmite sa a potom prijmete aj svet okolo seba, hocijaký bude. Nezabudnite, že je to váš svet a vytvorili ste ho vy sami. Svojimi myšlienkami, tým, čo je vo vás. Aj zmeniť ho môžete takisto iba cez vás.
Vraj je vám takýto dialóg so sebou samým cudzí?
Možno to nepôjde ihneď, no ak sa nechcete donekonečna zverovať do rúk iných a nadávať, aký máte krutý osud a akí sú k vám ľudia nekonečne zlí, raz s tým budete musieť začať. Po rokoch zistíte, že uvedené príklady nie sú nič v porovnaní s tým, ako sa viete pozrieť do svojho vnútra. Veľa zdaru pri „pokeci“ so sebou samým, lebo je to jedna z ciest ako sa dostať ku koreňom. Nebuďme slepí bázni, ktorí svojou nečinnosťou nechajú stav veci dorásť a prepuknúť do choroby. Verím, že sa vám to podarí, lebo verím v schopnosť samouzdravenia každého z nás, verím v Boha v každom z nás a v nádhernú, neopísateľnú lásku v každom z nás.


Nech svet speje k láske, Hirax


Knižne vyšlo v druhom diely Šlabikára šťastia: Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena


Prednášky Hiraxa zo Šlabikárov šťastia:  

2. 12. 2014. 17.07 (utorok), Dolný Kubín, Estrádna sála Mestské kultúrne stredisko, Námestie slobody 1269/3, Dolný Kubín.

4. 12. 2014 (štvrtok), 19.07, Nitra, Music a Cafe, Akademická 1/A, 94901 Nitra, Kontakt na rezervácie miest: 0918651734 alebo 0910 900899. 

9. 12. 2014 (utorok), 18.18, Bratislava, Connect Coworking, Páričková 18, 3. poschodie
Mapa miesta: https://www.google.sk/maps/place/Connect+%7C+Priestor+-+Ľudia+-+Podpora/@48.14856,17.130874,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x476c89375cb1e521:0x6c4d18123d23cbe0
Obmedzená kapacita 250 miest - príďte aspoň 39 minút skôr a sedíte.

10. 12. 2014 (streda), 12.55, Trnava, Univerzita Cyrila a Metoda, Námestie Jozefa Herdu 2, Knižnica. Možnosť vstupu aj pre verejnosť. 

10. 12. 2014 (streda), 17.17, Trnava, Artklub, Hlavná 17, Orgovánová 11, 91702 Trnava.

11. 12. 2014 (štvrtok), 16.15, Považská Bystrica – kaviareň Swim club, budova Krytej plavárne, ul. Športovcov, Považská Bystrica. 

16. 12. 2014  (utorok), 15.30, Ústav na výkon trestu odňatia slobody a ústav na výkon väzby (po starom väzenie) Ilava

16. 12. 2014 (utorok), 18.08. Divadlo Púchov, Veľká sála, Hoenningovo námestie 2002.

18. 12. 2014 (štvrtok), 18.28. Námestovo, K&F Klub.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?