Pán Človek s výložkami, ďakujeme!

Autor: Pavel Baričák | 25.3.2014 o 9:34 | (upravené 25.3.2014 o 17:30) Karma článku: 13,34 | Prečítané:  3092x

Minulý týždeň sme sa s mojou metalovou kapelou Ramchat vracali z košického koncertu. Okolo polnoci nás za Popradom zastavila policajná hliadka. My traja, sediaci vzadu, sme nemali pásy. V aute padol návrh, aby sme rýchlo vystúpili. Poznáte to - keď nie ste pripútaní a nesedíte na mieste šoféra, môžete šikovne a rýchlo vystúpiť z auta a nikto vám nedokáže, že ste neboli pripútaní. Ale akosi sa nik nemal k činu. Nehybne sme tam sedeli ako ovce pred podrezaním. Pán príslušník zasvietil baterkou do auta a ihneď zistil porušenie pravidiel.

Nie, neboli sme pripútaní, že by sme si pásy nechceli dať, ale jednoducho preto, lebo sme ich v tom bordeli auta nevedeli nájsť (ja doteraz tvrdím, že tam neboli, majiteľ auta trvá na tom, že tam sú aj teraz). Ako rockeri sme tento bod pred začatím jazdy zavrhli jednou vetou: "Nie sú pásy, nevadí, ideme! Štartuj, nech stíhame koncert!" Ako malé deti, hŕŕŕ-brŕŕ, len nech už máme v rukách elektrické hračky. A teraz sme tam sedeli prichytení pri čine ako päť peňazí a čakali prvú sumu, ktorá pretne chladný nočný vzduch. Jedinou našou obranou bola veta vyslovená nehraným a smutným tónom:
- Pán príslušník, my nič, my muzikanti. Ideme až do Martina. Domov, za rodinami.

Policajt osvetlil batožinovú časť auta, ktorá bola prepchatá gitarami, stojanmi na činely, gitarovými hlavami a basovým zosilňovačom. Odišiel k služobnému autu, aby sa po chvíli vrátil a povedal nám, že na tomto úseku cesty sa minulý týždeň stala vážna dopravná nehoda so smutným koncom, nemali by sme to brať na ľahkú váhu a mali by sme sa pripútať. Vrátil bubeníkovi Miškovi papiere a rozlúčil sa s nami milou východniarčinou:

- Žeby ste ešte hrali!

Odišli sme bez pokuty a úplne šokovaní z dobroty príslušníka.

Ľudia, pochodil som hojný kus planéty a z drvivej väčšiny sa ku mne policajti vo svete správali výchovne a milo. Mal som pred nimi rešpekt a z nich zasa sálala snaha chrániť ľudí a pomáhať im. Na Slovensku som sa s takýmto prístupom stretával ojedinele. Napríklad raz som šiel v Žiline asi kilometer za policajným autom, keď hliadka zrazu zastavila, vystúpil z nej príslušník a milým tónom mi povedal:
- Pán vodič, prosím vás, zapnite si svetlá. Dovidenia, želám vám pekný deň.

Ostatné prípady boli len chladné kasírovania pokút s vyhováraním sa na vrchnosť. Stretal som len drábov, ktorí museli bičovať, lebo páni hore vraj nakázali. Že vraj udané kvóty, koľko treba nazbíjať, nepustia. Ťažko sa buduje dôvera občan-štát, keď sú zákony ponímané bez ľudskosti...

Chcem tomu pánovi príslušníkovi touto formou poďakovať. Za to, že bol v prvom rade človekom, lebo veľkosť človeka sa ukáže v krízových situáciách, do akej mieri sa zachová ľudsky. Ďakujem za to, že svojou ľudskosťou harmonizuje to, čo mu nakázali jeho vystrašení nadriadení, lebo na ich hlavy zasa padajú päste nespokojných strážcov poloprázdnej štátnej kasy a kričia "zbíjajte, ináč nebude na to a na hento, toto je jeden zo spôsobov, ako legálne vytiahnuť z občanov peniaze!" Chcem tomu pánovi policajtovi poďakovať, že nebol pandúr, ale brat. Ďakujeme, pán Človek a sľubujeme, že nabudúce sa bez tých pásov nepohneme. Vychovali ste nás totiž a to je viac, ako rozdať bločky v hodnote sto eur a rozlúčiť sa s priepasťou v hrudi. Ešte raz ďakujeme.

 

P.S.: Pán príslušník pýtali ste sa nás, ako sa voláme. Voláme sa RAMCHAT (tu je náš videoklip k piesni Mor ho!) a hráme pohanský metal. Možno sa vám naša muzika nebude páčiť, lebo hráme veľmi tvrdo, ale verte, že hrať len tak neprestaneme :-) Veď ste nám to sám zaželal a sľuby sa majú dodržiavať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?