Úlety tela

Autor: Pavel Baričák | 11.9.2013 o 9:34 | (upravené 11.9.2013 o 10:41) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  2984x

Keď som bol druhák na vysokej škole, kamarát mi dal prečítať xeroxovanú knižočku o surovej strave. Bol to len samizdat, lebo v roku 1990 ešte nebola taká záplava literatúry o zdravom stravovaní ako dnes. Zo dňa na deň som sa stal laktovegánom. Prestal som jesť varené, pečené či inou formou spracované potraviny. Nepasterizované mlieko som si chodil kupovať peši do neďalekej dediny. Jedol som surovú zeleninu, ovocie, orechy, pestoval som si klíčky, mlel som si obilie a keďže v tom období neexistovali obchody so zdravou výživou, hojne som navštevoval predajňu poľnohospodárskych potrieb.

Každý pondelok som mal hladovku, podľa fázy mesiaca som držal týždňové očistné pôsty. Schudol som na sedemdesiat kilogramov, všetka hádzanárska svalová hmota odišla, rebrá mi trčali. Ľudia v Martine začali rozprávať, že „Hirax má rakovinu", a ja som im, keďže som ešte nič nevedel o zákone pôsobenia vyslovovaných myšlienok, pokojne a s iróniou odpovedal, že „áno, umieram, ale zatiaľ sa to dá". Môj pokoj a úsmev ich miatol viac ako váza plná pestrofarebných kvetov v zakrvavenom ringu.

Okolie som samozrejme poučoval, ako nezdravo žije a aké choroby si svojím životným štýlom a nezdravým stravovaním privoláva. Najhoršie to bolo na skúškach mojich rockových kapiel, keď som odmietol hrať v zafajčenej skúšobni a vyštval som ostatok muzikantov fajčiť von. Žiaľ, rešpektovali ma iba v lete. A najviac sa tešili z môjho údesu, keď raz v piecke počas zimy zakúrili starými kopačkami a vďaka tomu, že komín bol zapchatý, nebolo v miestnosti vidieť na meter...

S mojou abstinenciou došlo aj na tvrdý rozpor so zostatkom členov spomínaných kapiel, lebo som prestal chodiť na pivo. A kto namiesto piva pije kofolu (či nebodaj čistú vodu!), je na Slovensku vždy obrovský podivín, nemusí byť ani rockerom. Ale aspoň som spoluhráčom vždy poslúžil ako slušný terč zábavy. Napríklad keď si oni v potravinách pred koncertom kúpili tresku a biele rožky (keby tak vedeli, akú gastronomickú vraždu idú vykonať!) a ja som si zasa kúpil polku bielej kapusty, ktorú som bez umytia zajedal droždím. No kto by sa nesmial?

Priepasť odrazu nezívala len medzi mnou a mojimi spoluhráčmi, ale oddeľovala ma od celého zvyšku sveta. Vyčistil som sa na taký stupeň, že som čítal iba filozofické a náboženské knihy. Známi ma začali ťahať na jogu, ale hneď ako som zacítil nádych akéhokoľvek organizovania, už som sa tam neukázal. Musel som byť v niektorom svojom minulom živote asi pápež, keď mám takto citlivo nastavené receptory.

Keď sa mi kamarát sťažoval, že spravil dieťa babe, ktorú pozná iba mesiac, plný svetla som mu radil, nech to nepovažuje za problém, lebo je to len nepatrná, krátka udalosť v jeho pozemskej púti. Veď život sám je len jeden korálik, ktorý sa po našom odchode navlečie na celý dlhočizný náhrdelník životov, ktorý každý z nás vychodí. Nech sa povznesie nad sužujúcu okolnosť a pochopí, že sa trápi maličkosťou. Šepkal som mu to asi tak zo vzdialenosti Saturnu, lebo vtedy som ani len netušil, že ak chcete niekomu pomôcť, musíte sa dostať na jeho frekvenciu, skloniť sa k nemu. Hore, k sebe do nebeskej izbietky vo veži ho jednou debatou vytiahnete ťažko.

Raz som bol na preventívnej zdravotnej prehliadke. Pani doktorka sa zhrozila, lebo som jej na stôl položil pohár červeného moču. Ne­chcela pripustiť, že je to z tých dvoch kilogramov mrkvy, ktoré som včera zjedol. Jej nadváha ma hnala do útoku, že som určite zdravší ako ona, veď kto to kedy videl, aby nás liečil prefajčený lekár s prehnane červenými lícami, prepitým nosom, či doktorka, ktorej váha presiahla metrák. Neustále zalamovala rukami, že to je určite krv a že toto jakživ nevidela. A po mne už asi nikdy ani nevidela.

Moč bol samozrejme v poriadku, ale ja som dokráčal ku kraju. Pochopil som, že som sa dostal do extrému, ktorý môjmu telu určite neprospieva. Prešiel som na miernejšie vegetariánstvo a prvé, čo som urobil, bolo, že som si natrel chleba s maslom. Zjedol som osem krajcov! Logicky, chýbali mi tuky. Mama mi uvarila cestoviny s vajcom a ja som pahltne zjedol celý kastról. Ona spala a mňa krútilo na záchode. V bolestiach som cítil, ako sa to všetko vo mne pohybuje. Bodaj by nie, keď som takto prekvapil vyčistené črevá. Ako keby som čerstvo vyprané periny pofŕkal čiernym tušom.

Moja váha zrazu skočila na 112 kíl (a to som bol vegetarián, nejedol som mäso!). Preľakol som sa, začal som sa kontrolovať, počítal som kalórie potravín, ktoré do mňa vošli, ale o to to bolo len horšie. Čím viac som si zakazoval, tým viac som na jedlo myslel. Však ako ináč. Na čo myslíme, to privolávame. Dostal som telo i myseľ do disharmónie, rozhojdal som systém, nabil sa do praku a z jedného kraja sa vystrelil na druhý. Až po polroku sa moja váha vrátila a ustálila na bežných 92 - 95 kg. Stalo sa to až po tom, ako som ju prestal riešiť, zamýšľať sa nad ňou, strachovať sa. Myseľ sa ustálila, telo ju nasledovalo.
Touto životnou etapou som si však musel prejsť. Naučila ma veľmi veľa. Napríklad nepoučovať a neradiť, keď sa ma nikto nepýta o radu. Nepredbiehať svoj duševný vývoj, lebo si to odnesie telo. A hlavne dala výkričník za slovami - zlatá stredná cesta!

 

Buďte šťastní, Hirax

 

 

Aktivity Hirax (vstupné jeden úsmev):


11. 9. 2013, 16:49, Bojnice, Coffe Place

19. 9, 2013, 16:06 Trenčín, Verejná knižnica Michala Resetku. V prípade nepriaznivého počasia "spoločenská miestnosť" knižnice, za pekného počasia sa stretneme vonka.

26. 9. 2013, 16:03, Banská Bystrica, Ars poetika, Nám. SNP terasa Fórum Cafe Restaufrant, čítačka básní - Hirax, Ján Marton...

2. 10. 2013, Nová Baňa, 13:03, Svetový deň turizmu, organizuje Katedra manažmentu kultúry a turizmu. Miestom bude Študentský domov Nitra, kde má sídlo aj univerzita - Hirax bude rozprávať výhradne iba o cestovaní..

2. 10. 2013, Nová Baňa, 17:03, Mestská knižnica, Andreja Kmeťa 11, 96801 Nová Baňa

5. 10. 2013, 16:01 - 17:33, Žiar nad Hronom, festival Good Days.

9. 10. 2013, 18:08, Topoľčany, Reštaurácia Gemini, Krušovská 2310, 955 01 Topoľčany

18. 10. 2013, 19:09, Rockpub, Martin, koncert so skupinou RAMCHAT. Plus Vendeta, Byond Flesh a Euphory.

19. 10. 2013, 18:30 - 19:30, Banská Bystrica, Cestovateľský festival Cestou necestou - Ekvádor, Koľko podôb má láska

19. 10., Banská Bystrica, TIrish, „Manifest of Brutality 4.“: koncert so skupinou RAMCHAT (predpokladaný čas hrania 21:00) + CRUADALACH, RETURN TO INNOCENCE, MIDNIGHT SCREAM, PEORTH.

22. 10. 2013, Košice, HĽADÁ SA PRIESTOR

23. 10. 2013, 19:09, Groteska, Poprad, Zimná 54: Hirax (čítačka, básne, gitara) + Janko Marton (básne, gitara, spev)

24. 10. 2013, 19:09, La Coca Club, Spišská Nová Ves, Zimná 54, "Večer slov" - Hirax (čítačka, básne, gitara) + Janko Marton (básne, gitara, spev)

8. 11. 2013, 20:08, Turany, koncert so skupinou RAMCHAT. Zahrá ešte Alkehol, Beyond flesh a Vendeta.

13. 11. 2013, 18:41, Bratislava, miesto bude upresnené. Čitačka - Šlabikár šťastia plus bratislavský krst nového Hiraxovho románu "Plynutie".

14. 11. 2013, 19:01, Bratislava, Horáreň v Horskom Parku - rozprávanie, premietanie o Hiraxovej ceste Ekvádorom a bratislavský krst knihy Ekvádor - Koľko podôb má láska. Vstupné 1 korunu.

15. - 16. 11. 2013, Bratislava, Bibliotéka - celý čas budem v stánku Martinus k dispozícii k podpisom, foteniu i rozhovorom :-)

15. 11. 2013, Bratislava, Blibliotéka - moja Bibliočítačka od 18 do 19 hod na P1.

16. 11. 2013, Nové Mesto nad Váhom, koncert so skupinou RAMCHAT. Plus Depresy, Mysterious Eclipse...

26. 11. 2013, Žilina, HĽADÁ SA PRIESTOR.

27. 11. 2013, Martin, Slovenské komorné divadlo, Veľký martinský krst románu Plynutie, ekvádorského cestopisu Ekvádor - Koľko podôb má láska a piatej Hiraxovej básnickej zbierky K svetlu. Ako už je zvykom, každý dostane grátis jeden Hiraxov román.

11. 12. 2013, 17:07, Nitra, Fórum mladých (Mediahaus), Fraňa Mojtu 18, Nitra.

12. 12. 2013, Lefantovce, penzión Elefant

23. 12. 2013, Martin, Rockpub, koncert so skupinou RAMCHAT. Plus Beyond Flesh...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?