Výzva všetkým knižným vydavateľom a kníhkupcom ohľadne TK Belimex

Autor: Pavel Baričák | 5.6.2013 o 10:26 | (upravené 7.6.2013 o 9:16) Karma článku: 13,87 | Prečítané:  4644x

Firmu TK Belimex po včerajšku nenájdete v obchodným registri SR. Do vyhľadávača musíte zadať názov TLP media plus, a. s.. Zatiaľ pri nej nesvieti štatút "v likvidácii". Je to len otázka času.

Argument, že pán Šimko nemal jediný podpisový vzor

Čestný človek, ktorý vie, že ide o systematické zavádzanie subjektov, ktorí mu poskytli tovar na komisný predaj a žiadajú zaplatenie faktúr po splatnosti, nemôže viac ako rok zavádzať ľudí neprijímaním telefonátov (prípadne ak občasne zdvihol, arogantne kričal), nekomunikáciou, ale hlavne neinformovaním o skutočnom stave firmy. Férový človek by nedokázal s takýmto bremenom vedomého ubližovania iným pokojne zaspať. Išiel by z kola von. Tu boli fakty zámerne zamlčované, zo strany Belimexu nebolo počuť žiaden nárek, prichádzalo iba amatérske neurčité bľabotanie, dokonalá deziformovanosť, mätúce stavy počtu zostatkov kníh, meškajúce nahlášky. Keď som sa pýtal, kto má právo dať faktúry na zaplatenie, prichádzala mi od všetkých zamestnancov rovnaká odpoveď: pán Šimko. Ja osobne teda viním jeho.

Evita Urbaníková, Evita Press: „Okradli desiatky vydavateľov a kníhkupcov o veľké peniaze. Veľmi veľké. Mnohí majú kvôli Belimexu existenčné problémy, tiež majú bábätká a deti a pán Šimko a spol. im vzali pokoj a ICH peniaze. Mnohí majú aj zdravotné problémy, lebo pán Šimko je všetko, len nie slušný a férový človek... Knihy sa mi našťastie podarilo stiahnuť, ale dlžia mi okolo milióna v slovenských korunách. Určite to nenechám tak.“

Neinformovanosť dodávateľov
Pán Šimko a ďalší zodpovední ľudia vonkoncom vydavateľov kníh neinformovali o stave firmy. Naopak, zavádzali, že spoločnosť TK Belimex pokračuje ďalej a všetko bude vyrovnané. Nik z nás, dodávateľov, nepočul o žiadnych problémoch. Pripadá vám férové, keď niekomu dlžíte státisíce a naďalej budete od neho brať a predávať jeho tovar bez toho, aby ste ho neupozornili, že stav je kritický? Tomuto obvineniu sa pán Šimko jednoducho nevyhne.

Volám sa Jozef Beno, som konateľom vydavateľstva Eurounion (odborná literatúra) a zároveň aj menšieho internetového kníhkupectva Ikarus.sk. Reagujem na Váš včerajší článok, ktorý je veľmi výstižný. Žiaľ, mám podobnú skúsenosť, faktúry nezaplatené (už sú na súde), knihy nevrátené (bezmocnosť), sľuby (bezduché). Nakoľko som Belimex považoval za rizikového partnera už pri prevzatí, podarilo sa mi väčšiu časť kníh stiahnúť späť a faktúry započítať, aj keď s vedomím, že som nakupoval od nich knihy s menším rabatom, než z ďalších distribucií. Žiaľ, vo vzduchu mi aj napriek tomu ostalo cca 5.000 €, ktoré asi nikdy neuvidím a asi ani knihy z distribúcie.“

Začul som aj fakt, že vydavatelia produkujú brak, raz sa to prevaliť muselo
Odmietam tu spúšťať debatu o kvalite predávaných kníh. Tieto blogy nie sú o tom. Fakty sú jasné: TK Belimex a TK Libri disponovali v tom čase aktívnou sieťou vlastných predajní, ako aj predaní, externých, ktorým tovar dodávali. Knihy sa predávali (bez dišputu, či brak alebo skvost), faktúry boli vystavované, vydavatelia z nich platili štátu DPH, firma TK Belimex si nimi znižovala mesačné DPH odvody štátu (toto už ide pán Fico zatrhnúť, konečne!), aj ked dodávateľom neplatila. Nie mesiac, dva, ale u niekoho aj dva roky! Toto nemá nič spoločné s nefungujúcim knižným trhom, toto je čistý tunel. Keby tomu totiž bolo ináč, TK Belimex by posielal vydavateľom nízke predaje. Dial sa ale opak, knihy sa predávali. Jedná sa tu o utopenie desaťtisícov eur...

Pán Šimko v tom nie je sám
- Šimko je len obyčajný pešiak, ktorý bil pre iných, - počúvam od iných kolegov-vydavateľov často. Ani toto u mňa neobstojí. Figuruje s pánmi Košč - Taraba ako spolumajiteľ mnohých eseróčiek. Ak teda nie on, kto je za tento stav zodpovedný? Páni, predstavíte sa nám? Kto prevezme zodpovednosť za túto patáliu?

Pozdravujem úctivo, som Vladislav Salamon, vydavateľ kresťanskej literatúry. Pán Šimko mi ako riaditeľ x-krát sľúbil platby vyrovnať. Dokonca v novembri sme dali aj na OS žalobu. V platbách meškajú viac ako 150 dní, čo je pre mňa už neúnosné. Taktiež musím platiť práva, vydanie samotnej knihy, štátu, ktorý to podporuje DPH a aj technologické zariadenie, leasing atď. Absolútne nepreberajú poštu. No skrátka vládne tam chaos a klamstvo. Náhlašky meškaju aj 10-15 dní. Celková dlžná suma je do 13.000 € + plus zásoby v knihách, kalendároch. Pán Neštrnák sa ani nesnažil aj napriek trom výzvam a odkazom, zavolať, či napísať email. Je to veľmi smutné počínanie.“

Rady pre kníhkupcov, od ktorých bude firma TK Libri sťahovať knihy

1, Zaneste ich osobne.

2, Detailne si s nimi prejdite ich stav.

3, Každú jednu vrátku si dajte písomne potvrdiť.

4, Držte si v poriadku stavy, firma TK Libri i TK Belimex je ukážkový prípad, ako zavádzať a pracovať s číslami. Menili systém, posledný rok nesedí skoro nikomu z vydavateľov zostatkový stav titulov. Žiaľ, keďže nekomunikujú, ťažko sa hľadá riešenie. Nespočetne veľakrát môžete od nich žiadať konečné stavy, nespočetne veľakrát budete žiadať od nich odsúhlasenie pohľadávok (aj keď máte na to zo zákona nárok), pošta sa vám bude vracať neprevzatá, miesto odpovedí neúplné vety, ktoré sa pred súdom nebudú dať použiť. Verte mi, dobre vedia, čo robia.

Vydavatelia a čitatelia všetkých krajov, spojme sa

1, Prosím, aby sa mi na mail hirax@hirax.sk ozvali všetci vydavatelia, ktorí nemajú vyrovnané faktúry od firmy TK Belimex. Píšte mi stav dlhu, počet nevrátených kníh, vaše stanovisko, ako aj spôsob, ako s vami táto firma rokovala a cez koho.

2, Pracuje sa na podaní hromadného trestného oznámenia. Bolo by dobré, keby sme sa ako vydavatelia tentoraz všetci spojili a ukázali silu Svätoplukových prútov. Je to jediná šanca, ako dospieť k nejakému riešeniu. Teda, ak sa páni nespamätajú a nezačnú vec riešiť korektne.

3, Nespolupracujme s TK Libri, stoja za ňou ľudia, ktorí "nezvládli" firmu TK Belimex. Odmietnite hocijakú formu podpory - promotion, autorské čítačky, čitatelia fyzickým nákupom kníh, či iného tovaru. Vynechajme z toho jedine predajne, ktoré majú v prenájme od TK Libri fyzické osoby a riešia obchod nezávisle a korektne, napríklad, ako je predajňa Mirky Gajdošíkovej v Piešťanoch (ak ste podobný prípad, napíšte mi, doplním vás sem, uškodiť nevinným je to posledné, čo chcem).

4, Nedodávajme knihy do siete TK Libri. Knižný obchod by mal byť vlajkovou loďou ostatných biznisov, a keď nás nevie od vredu očistiť štát, spravme to sami. Keď nedodáme palivo, chorý orgán odumrie sám.

5, Zakážme tiež iným distribútorom (Ikar, Pemic, Slovart Store, Martinus, Partner Technics atď), aby dodávali naše tituly do siete TK Libri, Modul, Bene Libri či BeneLibri Modul. Vypísal som všetky, neviem, ktorý z prestrojení hada vám zostal s touto sieťou v mysli zafixovaný.

6, Ak budete cítiť potrebu, šírte tento článok, ako len budete vedieť, týmto máte na to môj súhlas. Píšte vlastné blogy, články, pustite to zo seba von, zverejnite všetky súvislosti týkajúce sa, priamo či nepriamo, spomínanej veci, či aktérov tejto špinavej hry. Keď média mlčia, hovorme sami.

 

 

Buďte šťastní, Hirax / knižné vydavateľstvo HladoHlas

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?