O vulgarizmoch rodičov na pieskovisku

Autor: Pavel Baričák | 7.5.2013 o 9:23 | (upravené 7.5.2013 o 10:01) Karma článku: 14,09 | Prečítané:  14719x

V sobotu sme boli s malom Ráchel na koníkoch vo Valentovej a keďže slniečku sa ešte nechcelo zavrieť oči, vybrali sme sa ešte na blízke sídliskové ihrisko. Detí tam bolo ako hrachu, všetci sa tešili. No po pár minútach sa situácia otočila. Nikdy by som nepovedal, že je niekedy lepšie ísť s malým dieťaťom do krčmy sedemnástej cenovej skupiny, ako na pieskovisko...

Ráchel pristúpila k malému dievčatku, ktorá sedela na trojkolke. Nasledovník mojej krvi totiž miluje všetko, čo môže tlačiť. Dievčatko s cumľom na pol tváre pokorne zosadlo, prenechalo svoj dopravný prostriedok mojej bambule a pokojne si to šikovalo na pieskovisko.

- Takú ti j.bnem, ak sa tam zašpiníš... - zdvihla sa zrazu mladá mamička z lavičky a nasledovala svoju ratolesť.

Zrazu som nevedel, či na zem práve zostúpil boh hnevu, vulgárnosti a primitivizmu, alebo sa mi to len sníva. Moja dcérka práve robila tretie koliečko s trojkolkou, mne sa robili kolesá pred očami i v duši za to neznáme dieťatko, ktoré za nič nemohlo.

Samozrejme, Ráchel si musí všetko ochytať, jej zvedavosť nepozná hraníc, čo je to pre ňu ihrisko 20 x 35 metrov, do deviatich minút sme teda boli na pieskovisku. Prezenčka: päť-šesť rodičov a nejakých osem detí. Pieskovisko je pre mňa vždy veľká škola, lebo Ráchel prišla čerstvo od Boha, takže rozmýšľa ešte úplne ináč, ako my dospeláci. Jednoducho si myslí, že všetko na svete je všetkých, nik nič nevlastní, všetci si všetko požičiavajú. Keď teda brala lopatku malej Karolínke, moje vnútro mi šepkalo, nech si to vyriešia deti medzi sebou, ale rozum mi zasa šepkal, že by som mal predsa len poznamenať nejakú tú výchovnú vetu o tom, "že to nemôžeš, to nepatrí nám, vráť to dievčatku, alebo sa jej najprv spýtaj, či si môžeš požičať... hmm, ale ako sa má niečo spýtať, keď ešte nevie rozprávať... - Otecko, ale veď som sa spýtala. Očami. Čo si to nevidel?" Kým som stihol vysloviť niečo výchovne, vzduch zmrazila opäť hláška od podivnej mamičky:

- Ťa vyj.bem z toho pieskoviska, nesadaj si na zadok!!! Zaj.beš sa!

Kukol som na ňu. Oblečená bola pekne, ba až ukážkovo. Nejednalo sa teda o žiadnu bezdomovkyňu, či bielu... však viete. Evidentne však dokonalo ovládala samonasieracie umenie tak príznačné nadrbanému robotníkovi s IQ sedem. Jej dcérka mohla mať tak okolo štyroch rokov. Už samotný cumeľ v jej veku mal veľkú výpovednú hodnotu. Ale ináč to bolo nádherné stvorenie. Stálo tam v rifličkách a počúvlo draka, z ktorého padal cez vulgarizmy oheň i síra pekelná, nesadla si do piesku. Ani nebola vystrašená, všetky tie nadávky jej boli pravdepodobne dobre známe, nádherná detská duša na ne už nereagovala.

- Do p.če! Nevidíš?! Všetky tie decká majú tepláky! - vyslovila zlostne primitívka (neberte tento výraz ako urážku, je to skutočne najhodnovernejšie pomenovanie tej osoby) celá zhrozená, keď zistila aký je rozdiel medzi jej dcérou a ostatnými deťmi na pieskovisku.

"Veď ty si ju obliekala, nie? Či Svätý Peter, keď teraz nad tým žasneš ako mechom udretá?" prišla mi v duchu otázka na jazyk.

Ale mlčal som. Aj všetci ostatní rodičia, či starí rodičia, ktorí sa znenazdajky začali starať o svoje deti na stoštyridsaťšesť percent. Najprv som dumal, že sa vrátim do auta pre sadu gola kľúčov a pár dobre mierenými ranami do temena hlavy to pani jednorázovo vysvetlím. Ja viem, excelentná somarina, len som vás skúšal. Zlo by splodilo len ďalšie zlo. V skutočnosti som naberal odvahu, že jej niečo poviem. Ale duša mi odvetila, že všetky vety budú aj tak zbytočné. A musel som sledovať Ráchel, ktorá tej malej práve vytiahla cumeľ z úst a snažila si ho vložiť do svojich ústočiek, lebo tento druh športu nikdy v živote nepraktizovala. Kým som žviakadlo vrátil majiteľke a mazal v sebe predsudky, že hlúposť určite nie je nákazlivá, jedným očkom som sledoval dračicu, či ma neovalí kabelkou.

Jeden môj kamarát raz zadrel, že by časti populácie zakázal vyjadrovať sa. Takýto ľudia by nesmeli vyslovovať svoje názory, ani napríklad písať za blogmi komentáre (ááá, konečne som si po rokoch uľavil :-)). Ak by povedali pri pive niečo hanlivé na prezidenta, a keďže by mali na čele nálepku Zákaz komentárov, barman by okamžite volal kukláčov, ktorí by ich obratom eskortovali na dereš. Hitler išiel ešte ďalej. Sterilizoval ľudí, nech sa už "nákaza" nešíri. Ešteže im nechal sex...

Nakoniec som pozrel na Ráchel a ako vždy, dala mi odpoveď. Sedela celá zababraná v piesku, pani dračici venovala jeden milý pohľad v celkovej dĺžke trvania štyri pikosekundy, aby sa potom ďalej venovala výhradne iba svojmu šťastiu. "Ocko, prijmi ju. Celý svet prijmi taký, aký je. Bielych, žltých, hlúpych, kockatých, pomalých, onakých. Nemôžu ti zobrať úsmev z tváre, sám sa oň pripravuješ. A tá maličká? Ona dobre vie, prečo si vybrala práve takúto mamičku. Je múdra, nechaj to plynúť..."

Nie, Ráchel! Som stará škola. Nabudúce si doma hrknem becherovky, nazbieram odvahu, a keď už to nevidia sociálne pracovníčky, niečo dračici poviem!!! Napríklad to, že dostala od Boha zázrak a týmto mu pľuje do tváre.

 

Buďte šťastní, Hirax

 

 

Aktivity Hirax (vstupné jeden úsmev):

20. 5. 2013, 19:02, Bratislava, Slovenské Národné Divadlo, Talkshow Adely Banášovej Trochu inak s tromi pozvanými hosťami. Jeden z nich bude aj Hirax...

11. 6. 2013, 12:03, Martin, základná škola BellAmos - rozprávanie detičkám o cestovaní

3. 8, 2013, Kremnica, Meštiansky dom, Letný deň múzeí. Kontakt: kaida@centrum.sk. Čas bude upresnený.

5. 9. 2013, 17.07, Komárno, Knižnica Józsefa Szinnyeiho, čítačka bude na pobočke knižnice Palatínova ul.č.8 (pri kostole). Akciu organizuje "šáLKKA".

19. 9, 2013, 17:07, Trenčín, Kaviareň FRANi. 

2. 10. 2013, Nová Baňa, miesto i čas budú upresnené.

9. 10. 2013, 18:08, Topoľčany, Reštaurácia Gemini, Krušovská 2310, 955 01 Topoľčany

15. -16. 11. 2013, Bratislava, BlibliotékaPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?