Vyhoďte to dieťa na ulicu, ináč vás zabije!

Autor: Pavel Baričák | 15.1.2013 o 8:37 | (upravené 15.1.2013 o 8:43) Karma článku: 14,39 | Prečítané:  6663x

Moje čítačky sú mobilná psychologická poradňa. Raz za mnou prišla pani, veľmi milá bytosť, s ktorou som sa už predtým spoznal cez moju Facebook fan page a bez okolkov mi vraví: "Syn berie drogy. Dohováram mu, rozprávame sa... je úprimný, ale žiaľ, stále to pokračuje. Čo mám robiť?" Spýtal som sa jej, či použila všetky možné druhy riešenia, svoje i odporúčané okolím vrátane odbornej pomoci. Odvetila, že áno. Moja odpoveď bola jednoznačná: "Vyhoďte ho z domu. Buď ho to zabije, alebo postaví na nohy a posilní. Je to múdra duša, preto si vybrala túto skúšku, nebojte sa, zvládne to. A potom bude pomáhať podobe skúšaným. Bude im rozumieť. Svet sa čistí na princípe homeopatie, zlé zlým." Na chvíľu to dokázala. Potom dostal nakladačku, skončil v nemocnici...

 

Teraz sedí v base. Mamina mu samozrejme počas pozitívnych ostrovov žitia tých neľahkých rokov zakaždým poskytla domov, srdce jej nedovolilo.

Je to tenká čiara. Pamätajte si, všetko by sa malo diať v harmónii. Ak nespravíte rázne rozhodnutie, zabije takýto potomok vás. Ďalšie pravidlo - rodičia, ktorí teraz máte malého potomka, zbystrite pozornosť - pomáhajte dieťaťu podľa pravidla zlatá stredná cesta. Nadmernou pomocou uberáte dieťaťu jeho silu! Potrebuje rypnúť z postele - druhýkrát si dá pozor, získalo totiž skúsenosť. Neprenášajte ho ako mača, lebo si zvykne, že vždy príde "božia dlaň" a zachráni ho. Lenže možno práve keď vypadne z balkóna budete polievať kvety... Keby ste ho nechali spadnúť z postele, bude mať pred hranou voľného priestoru rešpekt.

Kamarátka je vrcholec slušných báb - nefajčí, pomáha psíkom v útulku, nepije, ak by jej dali vybrať či šluk z trávy, skôr si vyberie smrť. Jej brat, podľa rokov už dávno dospelý jedinec, je pravý opak - drogy, striedanie báb, neúcta k rodičom, drzosť, pocit vďaky na nulovom bode, jeden prúser za druhým. Teraz cez Vianoce opäť škandál. Otec chcel zakročiť, lenže dostal škaredo vyhubované. Pre istotu pred neznámou dievčinou, ktorú si syn doviedol na drzovku domov. Vraj "kurvička", tak ich volá. Otec hlava v smútku, vraj už nevie ako ďalej, že už dlho nemá syna, veď to trvá roky. Čo na vás tlačí roky, to sa raz prevalí cez nejakú chorobu. Vzorec funguje, takže na moju otázku, ako pristupovali výchovou k dcére a k nemu, som dostal adekvátnu odpoveď: dcéru strážili, boli na ňu prísnejší, bratovi všetko dovoľovali. "Vyhodiť z domu a to hneď," odvetil som bez dlhšieho rozmýšľania.

Som len amatérsky psychológ, od malička si všímam súvislosti, z ktorých potom viem ľahko predpovedať budúcnosť, vesmírne zákony totiž neoklamete. Spomínaná kamarátka sa stretla na Silvestra s vyštudovanou psychologičkou, veď náhody neexistujú, keď niečo riešite, pritiahnete si pomoc. Vypočula ju a odvetila jej: "Nech ho otec vyhodí z domu, ináč ho raz vyhodí syn". Veď v hlave si to nejako vyargumentuje, takýto ľudia sa vedia excelentne klamať.

Sú to len následky neharmónie - buď nelásky, alebo prehnanej lásky k potomkovi v prvých šiestich rokoch jeho bytia. Vtedy do seba nasávame všetky základy do života. Všetko, čo sa deje potom sú už iba korekcie a opravy. Žiaden guru, farár ani učiteľ vás nemôže nič naučiť, iba odnaučiť.

Kamarát pije. Prišiel o rodinu, syna, množstvo priateľov, prácu, uzatvára sa. Nie je to ľahká situácia, keď s niekým strávite detstvo a odchádza vám pred očami. Ako jeden z mála som mu povedal pravdu. Šiel som za ním, zazvonil som u jeho dverí a slovne som mu naložil. Bez zľutovania iba pravdu, celý môj pohľad na vec. Na konci som mu povedal, že som mu stále nápomocný a pripravený podať ruku, ale prvotná aktivita musí vyjsť z neho. Ak bude chcieť ísť do posilky, na bicykel, pokecať mimo piva, brigádovať u mňa - stačí zavolať. Ostatné je na ňom, moja misia sa splnila. Nemohol som sa mu zahryznúť do lýtka a vyrážať mu pohárik z úst, tadiaľ cesta neviedla. Ak niekoho donúti rodina či okolie odísť na liečenie, je to len strata času a peňazí nás všetkých.

Všetko sa deje, ako sa má. Ak vidíte ešte nejaké nevyužité chodníčky, neustála pomoc vám dodáva sily, cítite sa, že sa na tom učíte, pokračujte. Ak ste teda vystrieľali všetky náboje, je čas sa rozlúčiť. Ak neviete niečo zmeniť, prijmite to a učinte rozhodnutie. Nevznášajte obvinenia, tým sa len vyhýbate skutočnému cieľu. Nebojujte, alebo naopak, nepomáhajte do úplného ožobračovania sa, pokiaľ v sebe nemáte zapnutý výkonný generátor na dobíjanie energie. Keď si uvedomíte, čo je pre vás to najlepšie (vaše šťastie = zdravie, spokojnosť, bohatstvo) je to vždy to najlepšie aj pre všetkých ostatných a to aj v prípade, keď to tak zo začiatku nevyzerá, prípadne sa to druhým nepáči. Naučme sa rozlišovať, ktoré naše rozhodnutia pramenia z lásky a ktoré zo strachu, čo nám prináša šťastie a čo utrpenie. Očistite si vnútro, očistia sa vám receptory, veci spriehliadnia.

Potom už stačí vykonať len rozhodnutie, s ktorým musí byť stotožnená každá bunka vašej bytosti! O tom ale až o týždeň. Život je kniha, ktorá má byť čítaná. Dovtedy pozorujte súvislosti, seba, vaše pocity, emócie, hľadajte korene, lebo keď pochopíte "prečo", dostanete sa k nasledovnému kroku "prečo učiniť rozhodnutie".

 

Buďte šťastní, Hirax

 

Čítačky Hirax (vstupné jeden úsmev):

19. 1., 14:03, Hontianske Nemce, festival Atmosféra + poet Janko Marton
19. 1., 17:38, Veľký Krtíš, reštaurácia, kaviareň a pizzeria Mafík + poet Janko Marton

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?