Odpustime všetkým

Autor: Pavel Baričák | 11.9.2012 o 9:55 | (upravené 13.9.2012 o 8:24) Karma článku: 9,43 | Prečítané:  2879x

- Ahoj. Mohla by si prísť do nemocnice? Mama umiera, - povedal ženský hlas beznádejne uplakaným tónom do telefónu. Nekončiace ticho bolo odpoveďou druhej strany. „Koľko jej sestra nevolala? Štyri roky? Alebo je tomu už päť? Čo jej má povedať? Ale veď ide o mamu, a nie o sestry..." rozmýšľala v duchu oslovená, pričom znásobovala mlčanie, ktoré priam zabíjalo. - Prídem aj s mužom. Do polhodiny tam budeme, - odvetila nakoniec úsečne a zložila.

Za hodinu stáli všetky tri nad posteľou svojej zomierajúcej mamy. Tri sestry, ktoré sa poruvali o dedičstvo ešte skôr, ako sa ich rodičia skutočne pominuli. Prestali sa rozprávať, navštevovať, dokonca aj stretávania švagrov, ktorí si navzájom rozumeli, manželky zatrhli. Mama z toho ochorela. Bolo to čoraz horšie, až nastala situácia, keď jedna z nich (ktorá sa o mamu starala) dostala v nemocnici na svoju otázku aj odpoveď:

- Pán doktor, aké je to vážne?

- Poviem vám to otvorene... ak sa dožije hodinu-dve, bude to zázrak. Viac nečakajte, - odvetil lekár.

Štvrťhodinu nad ňou mlčali. Nad mamou, ktorá ledva dýchala, nerozprávala a zavretými trhajúcimi viečkami im neprestajne dokazovala, že sa ešte nemieni vzdať, že túži žiť a chce ešte neraz precítiť šumenie životného vetra. A potom sa všetky tri rozplakali, začali sa objímať, ospravedlňovať sa, padali slová ľútosti, pokory a pochopenia súvislostí. Ich mužom, ktorí v tichosti stáli vzadu, ešte nedošlo, čo sa vlastne udialo. Len podvedome tušili, že možno nastalo veľké obrodenie a celý mrak „prekliatia" ich rodín vďaka vysnívanému majetku sa potrhá a konečne zasvieti slnko pochopenia.

Spomínané aktérky chod udalostí „vychoval" a posunul. Odpustili si a pochopili, že existujú aj iné hodnoty ako peniaze. Ale niektorí nemajú také šťastie. Niektorých nedotlačí ani bieda, smrť, choroba či iné okolnosti k tomu, aby si dokázali so znepriatelenou stranou podať ruku. Veľa ľudí vraví, že to rieši neriešením, ale tým nič nerieši: „Zabudnem, odpíšem, odstavím, neriešim, zostanem ľahostajná, ochladnem, čas vyhojí, nové problémy ma prinútia na to nemyslieť, opriem sa o skutočných priateľov..." Ale toto nemá nič spoločné s odpustením, rozumiete? Nie je to to, o čom kážu náboženské veličiny a píšu mudrci vo svojich životných dielach. Je to obyčajné klamanie samého seba. Problém sa tým nevyrieši, ložisko zmyslu sa neobjaví. Je to len slabošské napratanie problému do starého kufra a vynesenie ho na povalu nášho podvedomia neuvedomujúc si, že sme s tým nič neurobili. Niektorí to volajú nevyriešenou karmou, ale je to vlastne jedno, ako sa to pomenuje - základ je rovnaký, a to ten, že dotyčného preskočenie tejto prekážky neminie. Postretne ho to opäť, či už v tomto živote alebo v nasledujúcom. A kým bude Doma na doučovaní pre istotu aj jeho potomkov.

Všetci sa rodíme ako nádherné deti, ktoré sú systematicky deformované, paralyzované, mrzačené, okresávané, až z nás po puberte vypadne do sveta uzlíček zakomplexovaných, zachmúrených, oklamaných a vystrašených indivíduí, utekajúcich pred sebou samými. Nemilujeme samých seba, netúžime spoznávať svoje vnútra. Unikáme pred vlastnou dušou pod bičom pokryteckých lží a otráv, ktorými nás infikuje zmätená masa ľudských klaunov rovnako stratených ako sme my sami. Nevieme si denne nájsť ani tridsať minút, aby sme sa zastavili, upokojili a spýtali sa vlastného vnútra - toho najcennejšieho, čo na svete máme a čo by sme mali najviac šľachtiť - po čom vlastne túži. Vlastné šťastie nahrádzame falošným šťastím iných, ktorí tiež nie sú šťastní.

Koľkí z nás sa pri riešení sporu aspoň na chvíľku snažia prepnúť do rozmýšľania toho druhého a pokúšajú sa pochopiť motívy jeho konania? A nie sú morálne, nemorálne, nízke, vysoké, sebecké, infantilné či iné pohnútky k činu - oni len sú. Iba nám sa zdajú nefér.

Život ma naučil, že každý z nás musí byť tyranom aj týraným. Že raz sme žiakmi a raz učiteľmi. Že raz sme pre niekoho cestou a inokedy je niekto iný cestou pre nás. Neexistuje zlo a dobro, existuje len stav vecí a naša osobná skúška, či to pochopíme a prekonáme. Život nám dá iba také prekážky, ktoré dokážeme prekonať vlastnými silami. Preto to nejde tak rýchlo, preto to chce čas, naše rozmýšľanie, kopec driny a chuť „chcieť pochopiť a prijať". To je náš rast.

Utrpenia sú rýchlovýťahy do našich duší. Prišli sme sa sem učiť, tak túto šancu nepremárnime a podajme našim „vrahom" s poďakovaním ruku, lebo oni sú tí najviac odvážni, ktorí na seba zobrali ťažké bremeno vykonať nám „to", čo my „ubiedení" nazývame „krivdou".

Ale zapamätajme si - všetko musí ísť z nás! Až keď sa celá naša bytosť rozhodne konať tak alebo onak, môže nastať čin. Všetko vykonané nasilu, pod hrozbou alebo v sebaklame rýchleho vyriešenia situácie či umelého rastu je zbytočné. Každá jedna naša bunka v tele musí byť v súlade s rozhodnutím vykonať konkrétny čin, teda aj odpustenie musí nastať na základe ukončenia duševného kvasného procesu v nás. Motivujte sa. Myslite na vôňu, čo zanechá fialka na opätku, ktorým bola zašliapnutá. To je odpustenie, aké koná príroda, ktorá je dielom Boha. Učme sa z nej a odpustime všetkým.

P. S.: Matka za náreku troch dcér otvorila po hodine oči a žije doteraz. Doktor to nazval zázrakom. Ja v tom nevidím nič iné ako tok lásky. Toho čarovného citu jednej žijúcej bytosti k druhej. A je jedno, či podáte ruku babke, ktorá spadla v zime na ľade, alebo odpustíte svojej sestre, ktorá vám ukradla manžela.

 

Buďte šťastní, Hirax

 

 

Čítačky Hirax (vstupné jeden úsmev):

27. 09., 16:04, Liptovský Mikuláš, knižnica Gašpara Fejérpataky Belopotockého
10. 10., 17:33, Krupina, City bar
06. 11., Prievidza, Hornonitrianska knižnica
10. 11, 17:01, Bratislava, Incheba, Bibliotéka, sála II., čítačka k motivačnej knihe Šlabikár šťastia: Návrat k sebe, románu 666 anjelov a básni Bytie a stony.
8. - 11. 11, Bratislava, Bibliotéka - počas celého veľtrhu ma nájdete ako obvykle v stánku Martinus
14. 11., Žilina, Krajská knižbnica, A. Bernoláka 47
15. 11., MARTIN, obrovský krst motivačnej knihy Šlabikár šťastia, románu 666 anjelov a básni Bytie a stony, veľké čítačkové duševné me-che-che, plus každý dostane jeden Hiraxov román grátis. Zatiaľ udobrení hostia: Sofia (láska, liečenie, múdrosť, spev), Ján Marton (básne, španielka, spev), Ďuri + Michal z Bačovej fujari (spev, španielka) + ďalší zaujímaví hostia.
19. 11., 10:01, Rimavská Sobota, Knižnica Mateja Hrebendu
19. 11., 15:12, Lučenec, miesto bude upresnené
19. 11., 17:17, Veľký Krtíš, miesto bude upresnené
20. 11., 11:11 a 16:33, Nové Zámky, Knižnica Antona Bernoláka, Turecká 36
21. 11., 17:02, Poprad, Kaviareň Groteska + poet Janko Marton. Hirax a Charles aj zahrajú a zaspievajú...
22. 11., Michalovce, Zemplínske osvetové stredisko
22. 11., Sobrance, miesto bude upresnené
22. 11., 19:31, Michalovce, FreeDom, Námestie osloboditeľov 80
23. 11., dopoludnia, Košice, väznica
23. 11., 16:29, Prešov, miesto bude upresnené
23. 11., 19:13, Svidník, Holičstvo
28. 11., Banská Bystrica, miesto bude upresnené
03. 12., 15:01, Bratislava, predajňa Gorila, iba autogramiáda
03. 12., 17:23, Bratislava, miesto bude upresnené
04. 12., Trnava, miesto bude upresnené
05. 12., 16:11, Nitra, miesto bude upresnené
05. 12., 19:42, Topoľčany, reštaurácia Gemini
06. 12., 16:27, Piešťany, Jazz Art
06. 12., 19:01, Nové mesto nad Váhom, Klub za rampami, Trenčianska 1189
07. 12., 16:09, Trenčín, Verejna kniznica Michala Resetku, Hasičská 1, 2. poschodie
07. 12., 19:09, Dubnica nad Váhom, Mestská knižnica v Dunici nad Váhom

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?